Organizers



General Chairs

Till Nagel, Mannheim University of Applied Sciences
http://tillnagel.com
t.nagel@hs-mannheim.de

Yoon Chung Han, San Jose State University
http://yoonchunghan.com
yoonchung.han@sjsu.edu

Maria Lantin, Emily Carr University of Art + Design
http://marialantin.com/
mlantin@ecuad.ca


Exhibition Chairs

Carmen Hull, University of Calgary
carmen.hull@ucalgary.ca

Technical Chair

Sean Arden, Emily Carr University of Art + Design
arden@ecuad.ca


Steering Committee

Lyn Bartram, Simon Fraser University
http://www.sfu.ca/~lyn

Jeremy Boym, United Nations
http://jyby.eu

Sheelagh Carpendale, University of Calgary
http://innovis.cpsc.ucalgary.ca

Fanny Chevalier, University of Toronto
http://fannychevalier.net

Angus Forbes, University of California, Santa Cruz
https://creativecoding.soe.ucsc.edu


Program Committee

Julieta Aguilera, University of Plymouth
Yeohyun Ahn, University of Wisconsin Madison
Julie Andreyev, Emily Carr University of Art + Design
Benjamin Bach, Edinburgh University
David Bihanic, University of Paris 1 Pantheon-Sorbonne
Benjamin Bogart
Jeremy Boy, United Nations
Anıl Çamcı, University of Michigan
Bruce Campbell, Rhode Island School of Design
Damla Çay, Koç University
Pedro Cruz, Northeastern University
Sara Diamond, OCAD University
Marian Dörk, University of Applied Sciences Potsdam
Amber Frid-Jimenez, Emily Carr University of Art and Design
Angus Forbes, University of California, Santa Cruz
Esteban Garcia Bravo, Purdue University
Laurent Grisoni, University of Lille
Paul Heinicker, University of Applied Sciences Potsdam
Uta Hinrichs, The University of St Andrews
Trevor Hogan, Cork Institute of Technology
Ekene Ijeoma, Studio Ijeoma
Tobias Isenberg, Inria
Andrew Johnson, University of Illinois at Chicago
Doris Kosminsky, Federal University of Rio de Janeiro
Shannon McMullen, Purdue University
Sebastian Meier, Technologiestiftung Berlin
Isabel Meirelles, OCAD University
Dietmar Offenhuber, Northeastern University
Charles Perin, University of Victoria
Charlie Roberts, Rochester Institute of Technology
Rebecca Ruige Xu, Syracuse University
Francesca Samsel, University of Texas at Austin
Hyemi Song, Bohyemian Lab
Lauren Thorson, VCU Department of Graphic Design
Chloe Tseng, Twitter
Romain Vuillemot, Ecole Centrale de Lyon
Jagoda Walny, University of Calgary